تهیه نقشه UTM و نقشه یو تی ام

صفحه اصلی  <<  مقالات  <<  تهیه نقشه UTM و نقشه یو تی ام

تهیه نقشه UTM و نقشه یو تی ام

8
سپتامبر,2020

2

تهیه نقشه utm

تهیه نقشه UTM

نقشه UTM به یک نوع سیستم تصویر گرفته می شود و یکی از بخش های مهم نقشه برداری محسوب می شود. نقشه UTM بر اساس سیستم مختصات جهانی تهیه شده و البته که هر بخش از زمین بر اساس این نقشه دارای موقعیت منحصر به فرد خود است.

از آنجایی که توضیحات در نقشه UTM همیشه پر از ابهام و دشواری است، قصد داریم در این مقاله نقشه یو تی ام و نحوه تهیه آن را به زبانی ساده مورد بررسی قرار دهیم تا این موضوع برای همه افراد قابل درک باشد.

 

نقشه UTM در یک نگاه

 

نقشه UTM به علمی گفته می شود که نقشه بر اساس آن مختصات بندی می شود. با تعیین مختصات یو تی ام، گوشه های یک ملک مشخص می شود، از سوی دیگر موقعیت ملک با دقت بسیار زیاد بررسی می شود و در نهایت بر روی کره زمین تثبیت صورت می گیرد.

در این بخش از مقاله که البته هنوز ابتدای راه است قرار است نگاه کاربردی به نقشه UTM داشته باشیم، اینکه این نقشه دقیقاً چه فایده ای برای ما دارد؟

 •     یکی از مهمترین کاربردهای نقشه UTM این است که مشخصات ثبتی ملک را با وضعیت مکانی تطبیق می دهد و این موضوع سبب می شود ملک در شرایط قابل قبولی مورد بررسی قرار بگیرد.

 •     وقتی از مختصات یک پارچه استفاده شود اختلافات ملکی کاهش پیدا می کند و در نهایت ملک جانمایی درستی را در بر می گیرد.

 •     تطبیق املاک و همینطور جانمایی همیشه موضوع سختی بوده است و خوشبختانه نقشه های یو تی ام سبب می شود که این مشکل تا حد زیادی آسان شود.

 •     کاربرد دیگر اینکه پلاک ملک مورد نظر دقیقاً در موقعیت خود تثبیت می شود. بهتر است بدانید که نقشه UTM سبب می شود که موقعیت اضافی وارد یک پلاک نشود.

 •     نقشه یو تی ام اجازه می دهد مساحت مورد نیاز در حد سانتیمتر مربع بررسی شود. در واقع این موضوع ساختار دقیق این نقشه را در بر می گیرد.

 •     کسانی که از نقشه یو تی ام استفاده می کنند دیگر نگران موضوعاتی از قبیل عدم تعارض و تجاوز پلاک ملک با سایر پلاک ها نیستند و به نوعی جابجایی در این راستا دیده نمی شود.

 •     سامانه ثبت الکترونیکی برای پذیرش درخواست سند مالکیت اداره ثبت نیاز به نقشه یو تی ام دارد و این نقشه کمک می کند که وضعیت دقیق موقعیت ملک مشخص شود.

 

نقشه UTM

نقشه UTM

نوع عملکرد نقشه یو تی ام

کارایی نقشه UTM آنقدر زیاد است که از این نقشه در ارگان های زیادی استفاده می شود. مقیاسی که برای آن در نظر گرفته می شود از 1:500 الی 1:2000 است که می تواند در بخش های مختلف اجرا شود.

در سیستم مختصات نقشه UTM از عملیات تحدید برای املاک استفاده می شود و در نهایت تثبیت و تطبیق ملک صورت می گیرد.

موضوعی که بسیار حائز اهمیت است، اینکه نقشه UTM اجازه می دهد که حدود پلاک مورد نظر با دقت مشخص و قابل قبولی بر روی زمین پیاده شود که البته عواملی از جمله عوارض طبیعی و مصنوعی، جانمایی پلاک ثبتی و تجهیزات نقشه برداری در این راستا اهمیت زیادی دارد و نیاز به متخصص نقشه برداری نیز خواهد بود.

برای انجام هر نوع طراحی و معماری، نیاز است که وضع موجود از ملک مشخص شود به این ترتیب اطلاعات کامل از وضعیت و شرایط ملک مورد نیاز خواهد بود.

 

نقشه UTM

نقشه UTM

نقشه UTM سبب می شود که وضعیت ملک از نظر ابعاد، زوایا، شیب و ارتفاع مورد بررسی قرار بگیرد از سوی دیگر ابهاماتی که در این زمینه وجود دارد نیز برطرف می شود.

 

 

 

تهیه نقشه UTM

برای تهیه نقشه UTM روش های مختلفی وجود دارد ما در این قسمت قصد داریم دو روش را مورد بررسی قرار دهیم.

روش اول به این صورت است که نیاز است از فایل های 2000/1 استفاده شود، این فایل ها مربوط به سازمان نقشه برداری است. در گام اول ملک مورد نظر برداشت می شود، برداشت توسط دوربین صورت می گیرد که اصطلاحاً به آن دوربین توتال استیشن گفته می شود. برداشت ملک یعنی ابعاد و مساحت ملک به شکل کاملاً دقیق مشخص شود.

گام دوم به این صورت است که نیاز به جی پی اس بوده که می تواند دستی یا گارمنی باشد. با جی پی اس یک نقطه از مرکز ملک مورد یو تی ام قرار می گیرد یا اصطلاحاً UTM زده می شود. در اینجا مختصاتی به دست می آید که به شکل X,Y است و در واقع بخشی از وسط ملک را نشان می دهد. این مختصات در فایل 2000/1 وارد می شود و پس از آن نیاز است که ملک مورد نظر یافت شود.

نقشه UTM

نقشه UTM

گام آخر از این روش جانمایی نقشه در فایل است به طوری که وضع موجود نقشه مشخص شود، در واقع مختصات گوشه های ملک نیز در جدول ثبت می شود.

روش دوم بسیار آسانتر و دقیق تر به نسبت روش اول است، به این ترتیب از دستگاه های جی پی اس به شکل دو فرکانسه یا سه فرکانسه استفاده می شود. دستگاه در وضعیت آماده به کار قرار می گیرد و گوشه های ملک برداشت می شود، پس از برداشت نیاز است که مختصات تخلیه شود و پس از آن از نرم افزار اتوکد استفاده می شود تا نقشه UTM کشیده شود.

ملاک تعیین مساحت ملک در نقشه UTM موضوع بسیار مهمی است، به طور کلی وضعیت موجود ملک بر اساس تعیین مساحت ملک در تهیه نقشه یو تی ام بررسی می شود. یک سری حالت های خاص نیز وجود دارد که به درخواست اداره مربوطه دنبال می شود و سبب می شود که مساحت ملک بر طبق سندهای موجود تنظیم خواهد شد.

در نقشه ملک می بایست مساحت وضع موجود در ملک، متراژ و ابعاد آن بررسی شود. این کار باعث می شود که یک سری اطلاعات کافی در اختیار ارگان قرار بگیرد و در نهایت پروسه کار بسیار سریع تر می شود.

 

 

نقشه UTM شامل چه مواردی است؟

نقشه UTM یک سری موارد مورد نیاز برای سازمان ها را ارائه می دهد تا شناسایی ملک مورد نظر به دقت صورت بگیرد. مثلاً متراژ، موقعیت مکانی، همسایگی و وضعیت کلی ملک ارزیابی می شود. تهیه نقشه یو تی ام سبب می شود که مساحت دقیق عرصه بر اساس صدم متر مربع مشخص شود. متراژ دقیق حدود و همسایگی های ملک نیز ارزیابی شود. موقعیت ملک بر اساس حدود مشخص شود و شکستگی های مهر ارزیابی شود. موقعیت مکانی مرکز ملک بررسی می شود و همینطور شامل یک سری اطلاعات اضافی از بنا است که توسط اداره مربوطه درخواست شده است.

واحد یو تی ام متر است. در این نقشه شرایط تبدیل واحد متر به درجه، درجه دقیقه و درجه دقیقه ثانیه وجود دارد. مختصاتی که از نقشه یو تی ام به دست می آید، مسطح و افقی است.

 

نقشه UTM

نقشه UTM

تعاریف مهم در نقشه UTM

یک سری تعاریف مهم در تهیه نقشه UTM وجود دارد. مثلاً نقشه یو تی ام عرصه و اعیان برای ثبت نام ماده 147.

عرصه زمین و مکانی است که ساختمان بر روی آن بنا می شود. اعیان نیز به ساختمان و بنا گرفته می شود که قرار است بر روی عرصه ساخته شود.

اگر به پرونده های اداره ثبت دقت شود، صدور سند مالکیت به واسطه نقشه یو تی ام صورت می گیرد. یعنی اهمیتی ندارد که بنای ساخته شده داخل عرصه ملک به چه صورتی است. در واقع سند مالکیتی که تعیین کننده قطعه زمین است می بایست مختصاتی دقیق در سیستم یو تی ام داشته باشد و در نهایت نیاز به مهر نقشه برداری کارشناسی رسمی است.

موضوع دیگر نقشه UTM تفکیکی است. فرض کنید ملکی به ثبت رسیده است و حال به دو یا چند قطعه دیگر تفکیک شده است. اگر برای هر قطعه مجلس تشکیل شده باشد نیاز است که شماره ای به آن اختصاص یابد. به آن شماره قطعه تفکیکی گفته می شود. نام دیگری که برای شماره تفکیک در نظر گرفته می شود، شماره قطعه است. این رقم از عدد یک آغاز می شود و در نهایت به قطعات بالاتر می رسد. قابلیت تملک برای هر قطعه تفکیکی به صورت جداگانه فراهم می شود. همینطور اجازه درخواست سند مالکیت شش دانگ از سوی اداره ثبت محل داده می شود. نقشه UTM برای زمین های تفکیکی از قطعه مادر شروع می کند و سپس ملک هایی که مجاور هم هستند را هدف قرار می دهد. در صورتی که تفکیک و درخواست سند آن به صورت همزمان انجام شود امکان اجرای نقشه یو تی ام به صورت متوالی فراهم خواهد شد.

 

نقشه UTM

 

نقشه UTM

نقشه UTM

نقشه UTM تحدید حدود ثبتی، این عبارت نیز در دنیای نقشه برداری بسیار یاد می شود. در واقع تحدید حدود املاک از مهمترین مفاهیم ثبت است. برای اینکه سند برای هر قطعه ملک در نظر گرفته شود نیاز به تحدید حدود است. در واقع حد و حدود ملک تعیین می شود و حد شمالی، حد شرقی، حد غربی و حد جنوبی در سند به شکل دقیق درج می شود. تحدید حدود مرز ملک با ملک های مجاور را مشخص می کند و سبب می شود که دسترسی به خیابان نیز در وضعیت دقیق تری صورت بگیرد.

 

 

نقشه UTM رها سازی ملک

همه مالکین در راستای پروسه اداری که برای سند و جواز ساخت نیاز دارند می بایست به اداره ثبت و شهرداری مراجعه نمایند. اداره ثبت نیاز به نقشه UTM وضع موجود ملک، نقشه یو تی ام جانمایی و نقشه UTM پلاک ثبتی دارد. دو مورد آخر برای شهرداری نیز استفاده می شود.

در صورتی که ملک از سند بزرگتر باشد مالک وظیفه دارد که قسمت های اضافه بر سند را به صورت رهاسازی در نظر بگیرد. یعنی می بایست چهارگوشه ملک دقیقاً طبق سند پیاده سازی شود. در نقشه یو تی ام رهاسازی ملک میزان و محل رهاسازی مشخص می شود و این کار توسط نقشه بردار کارشناس رسمی دادگستری صورت می گیرد. در این نقشه آن قسمت از ملک که می بایست رهاسازی شود هاشور شده و یا از رنگ مختلفی برای نشان داده آن استفاده می شود. گاه نیاز به یک سری توضیحات است که می بایست در حاشیه نقشه آورده شود و درک بهتر از نقشه صورت بگیرد.

این نقشه شامل دو جدول مختصات است. یکی از جدول ها گوشه از ملک را نشان می دهد که باید رهاسازی بر روی آن صورت بگیرد. جدول دیگر نیز برای گوشه های صحیح ملک در نظر گرفته می شود که طبق سند است.

 

نقشه یو تی ام

نقشه یو تی ام

نقشه UTM دیوارکشی زمین کشاورزی

اگر دقت کرده باشید اراضی بزرگ کشاورزی اغلب مشاعی هستند. نقشه UTM پلاک های ثبتی برای درخواست تک برگی در نظر گفته می شود و زمین های بعدی نیز بر اساس آن وضعیت حد و حدود را مشخص می کنند. در صورتی که پلاک های ثبتی زمین های مجاور از گذشته در اداره ثبت به صورت سند تک برگ گرفته شده باشد یعنی حدود و مرکز آن نیز ثبت شده است و نیاز به نقشه یو تی ام ثبت شده در اداره ثبت است که بر اساس مرزهای زمین های مجاور تعیین می شود و همینطور مرز زمین متقاضی نیز تثبیت می شود و این رویکرد سبب می شود که تداخلی وجود نداشته باشد.

حال اگر زمین شما اولین زمینی است که درخواست برای سند تک برگ کرده نگرانی کمتر خواهد بود به طوری که زمین های مجاور هیچ نقشه ای در سیستم اداره ثبت ندارند و مشکلات مربوط به تداخل به حداقل می رسد.

در تهیه نقشه UTM این که نفر اول برای درخواست اخذ سند تک برگ باشید امتیاز بزرگی است در واقع سبب می شود که همسایه ها خود را با نقشه یو تی ام شما وقف دهند و این موضوع سبب می شود مشکلات تداخلی برای شما صورت بگیرد.

تهیه نقشه یو تی ام برای جانمایی پلاک ثبتی و همینطور تثبیت زمین های بزرگ به خصوص زمین های کشاورزی کار دشواری محسوب می شود، نیاز است که تداخل موجود رفع شود، مساحت و حدود اربعه زمین بر اساس سند منگوله دار بررسی شود در واقع هر نوع مغایرت در این زمینه مشکل ساز خواهد شد.

نقشه یو تی ام

دقت شود که برای زمین های کشاورزی که اغلب در قطعات بزرگ هستند و به نوعی دیوارکشی صورت نگرفته است نیاز است که جانمایی پلاک ثبتی به صورتی باشد که تداخل با پلاک ثبتی مجاور وجود نداشته باشد. پروسه کار تا رفع تداخل باید به دقت دنبال شود در غیر این صورت از ادامه کار خودداری خواهد شد. مشخص است که تهیه نقشه UTM باید توسط فردی امین، کاربلد و متخصص صورت بگیرد تا نتیجه بخش باشد.

2 دیدگاه

 1. کوروش اجرایی گفت:

  ممنون از تیم قدرتمند البرز یو تی ام

 2. عباس زعیم گفت:

  واقعا کارتون حرف نداشت با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *