جانمایی پلاک ثبتی

صفحه اصلی  <<  مقالات  <<  جانمایی پلاک ثبتی

جانمایی پلاک ثبتی

7
اکتبر,2020

0

جانمایی پلاک ثبتی

امروزه با توجه به رشد چشمگیر ملک و اراضی، خرید و فروش اراضی بسیار حرکت اقتصادی مناسبی محسوب می شود. همه ی ما از شرایط ویژه بازار مطلع هستیم که چقدر قیمت ها به صورت بی منطق رو به افزایش است، در همین راستا بسیاری از افرادی که سرمایه ی چندانی ندارند و می خواهند با دارایی خود سرمایه گذاری کنند، رو به خرید اراضی می آورند که ساخت و ساز چندانی در آن منطقه انجام نگرفته است. در خرید زمین، با توجه به اینکه مساحت سنجی آن به دلیل عدم مشخص بودن اضلاع، سخت و دشوار می شود، از جانمایی پلاک ثبتی استفاده می کنند.

برای درک موقعیت زمین معمولا از نقشه UTM استفاده می شود. اگر بخواهیم با گفتاری ساده این نقشه ها را توضیح دهیم در یک کلام می توانیم بگوییم، نقشه های UTM  به نقشه های هوایی گفته می شوند که اراضی را به صورت تفکیک شده و با خطوط کروکی نشان می دهد. زمانی که صاحب ملک برای اخذ سند تک برگ اقدام کند، علاوه بر نقشه ی UTM نیاز به تاییدیه جانمایی پلاک ثبتی دارد.

وجه تمایزی که بین نقشه UTM و جانمایی پلاک ثبتی وجود دارد در این مورد است که نقشه UTM برگرفته از اندازه های مشخص و لوکیشن تعیین شده می باشد که در مقایسه با جانمایی پلاک ثبتی از وجاهت قانونی پایین تری برخوردار است. اما گاه پیش می آید که بنا به وسیع بودن ابعاد در مناطقی که خالی از سکنه و رفت و آمد هستند و یا اینکه برای خرید و فروش باغ ها یا زمین های زراعی، شرایط اراضی به گونه ای می باشد که خطوط راست و مستقیم نیستند و به همین خاطر مشخص کردن وجوه زمین ممکن نیست. در این مواقع کارشناس دادگستری با در نظر گرفتن پلاک های ثبتی همجوار که به صورت رسمی ثبت شده اند و وجاهت قانونی دارد، موقعیت و ابعاد زمین را مرتب و مشخص می کند.

جانمایی پلاک ثبتی

جانمایی پلاک ثبتی

اگر بخواهیم به صورت منطقی و معقولانه هم به این موضوع نگاه کنیم، در می یابیم که نگرش صحیح به جریان هم همین می باشد که به استناد به پلاک های همجواری که روند اخذ سند و پروانه را گذرانده اند و بدون هیچ مدعی و مشکلی تاییدیه ثبت و اسناد را گرفته اند، بایستی محدوده اراضی مورد نظر را مشخص کرد.

در زمین های بزرگ که هم مشکل گستردگی ابعاد را داشته و هم ناهمواری ها و کشت و کار مزاحم عمل مساحی می باشد، برای ثبت ابعاد دقیق و جانمایی پلاک ثبتی از ابزار GPS استفاده می کنند. بدین صورت که با توجه به پلاک های ثبتی همجوار در نقاط شکستگی و زوایا، دستگاه موقعیت سنج را مستقر کرده و نقطه را با توجه به مختصاتی که دارد ثبت می کنند. زمانی که این عمل در تمام زوایای زمین صورت گرفت، حال با در نظر گرفتن تمام نقاط ثبت شده توسط GPS ابعاد زمین و موقعیت قرار گیری آن مشخص می شود که به راحتی می توان نقشه UTM دقیق تر از قبل آن را هم استخراج کرد. البته همواره ابزاری مثل GPS و یا گوگل ارث دارای مقادیری خطا و اشتباه می باشند، مخصوصا گوگل ارث در نقاطی که آنالیز ضعیفی از آن منطقه صورت گرفته باشد گاه تا 100 متر نقاط را اشتباه ثبت می کند. به همین خاطر بهتر است که برای جانمایی دقیق از ترکیب این ابزارها با دوربین و مترهای طویل استفاده کرد.

تهیه نقشه utm

موارد قابل استناد در جانمایی پلاک ثبتی

معمولا زمین هایی که برای حل مشکلشان وارد موضوع جانمایی پلاک ثبتی می شوند، اراضی قدیمی هستند که تفکیک نشده اند. به همین منظور ابتدا کارشناسان مربوطه، مادر سند اراضی منطقه را بررسی می کنند تا به موقعیت و ملکیت نسبی منطقه مشرف شوند. همانطور که می دانید مادر سند، به سندی گفته می شود که تعداد زیادی زمین و ملک در آن وجود دارد، با توجه به این قابلیتی که مادر سند دارد، موقعیت حدودی و ابعاد زمین تا مقدار زیادی مشخص می شود.

گام بعدی در نظر گرفتن اسناد پلاک های همجوار می باشد. به هر حال همسایگانی که پیش از اقدام ملک مورد نظر نسبت به ثبت ملک خود مراجعه کرده اند، یک گام پیشتر هستند و قانونا می توان به اسناد آنها استناد کرد.

در نهایت برای محکم کاری، آرشیو معاملات منطقه هم مورد بررسی قرار می گیرد. اینکه چک شود چه معاملاتی در سال های اخیر در آن منطقه انجام شد است و اراضی مبادله شده به چه صورت و با چه لوکیشنی خرید و فروش شده است. بنچاق ها و قولنامه های همجوار و منطقه ای می تواند موقعیت زمین را تا حدود زیادی مشخص کند. البته بررسی نقشه های محدوده ی شهری و نقشه های شهرداری هم در بعضی مواقع می تواند گره گشا باشد.

جانمایی پلاک ثبتی

جانمایی پلاک ثبتی

نکته ی مهم در این زمینه، این است که تمامی روندی که گفته شده، به همراه فعالیت های تخصصی بایستی توسط کارشناسان اداره ثبت و دادگستری انجام شود. همانطور که پیشتر گفته شد جانمایی پلاک ثبتی از وجاهت قانونی محکمی برخوردار است، به گونه ای که تمامی مراجع قضایی آن را تایید و در احکام خود به آن استناد می کنند.

نکته ی دیگری که بایستی حتما در معاملات خود آن را سرلوحه کار خود قرار دهید این است که قبل از معاملات حتما استعلام پلاک ثبتی را از فروشنده درخواست کنید و ضمیمه قولنامه خود کنید. پیشنهاد می شود که اگر صاحب زمینی هستید که نقشه جانمایی ثبتی آن در دست نیست، حتما برای جانمایی پلاک ثبتی آن اقدام نمایید و هر چه سریعتر تکلیف لوکیشن زمین خود را به صورت قانونی مشخص کنید. بسیار دیده شده که در اراضی کم تردد و بدون ساختمان، دلالان و زمین خواران، ادعاهای کذایی برای زمین های مختلف ارائه می دهند و با استفاده از روابط غیر قانونی و غیر مشروع با صاحب منصبان در این حیطه، نسبت به تصرف زمین شما اقدام خواهند کرد. جانمایی ثبتی به مقدار زیادی در اختلافات و نزاع های همسایگی مورد استفاده قرار می گیرد. مجددا تاکید می کنیم که برای اخذ سند تک برگی الزاما نیاز به نقشه جانمایی پلاک ثبتی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *